Fizjoterapia kobiet w ciąży wykonywana przez wykwalifikowaną fizjoterapeutkę uroginekologiczną w bezpieczny sposób przygotowuje do porodu. Przynosi również ulgę w dolegliwościach ciążowych takich jak , bóle kręgosłupa, bóle w okolicy miednicy (okolicy stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego), bóle i obrzęki rąk i nóg, nietrzymanie moczu.
Ciąża to szczególnie ważny okres w życiu kobiety, któremu towarzyszy wiele zmian w całym ciele. Wraz z zaawansowaniem ciąży zmienia się sylwetka i postawa ciała ciężarnych. W skutek powiększania się ścian macicy zmienia się środek ciężkości ciała powodując obciążenie struktur osiowych i struktur dna miednicy. Poprzez przeciążenia kręgosłupa oraz napięcia mięśni może dochodzić do podrażnienia nerwu kulszowego, co w konsekwencji prowadzi do dolegliwości bólowych pleców, pośladków oraz drętwienia i osłabienia kończyn dolnych.
Kolejnym bardzo częstym problemem, który dotyka kobiety w ciąży jest nietrzymanie moczu. Wynika to z przeciążenia i osłabienia mięśni dna miednicy. Rozluźnieniu i osłabieniu mięśni sprzyjają zmiany hormonalne oraz ciężar rozwijającego się dziecka. Po porodzie konsekwencji z tym związanych może być więcej. Kobiety w ciąży stosujące trening mięśni dna miednicy mogą uniknąć wielu przykrych problemów i lepiej przygotowane do porodu. Wyćwiczone, elastyczne i sprawne mięśnie dna miednicy będą lepiej pracować podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny oraz ułatwiają parcie. Przy elastycznych mięśniach dna miednicy zmniejsza się ryzyko urazów, a powrót do sprawności po porodzie następuje szybciej.
Rehabilitacja w ciąży wpływa nie tylko na poprawę jakości życia kobiety ciężarnej ale także, wpływając na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i elastyczność mięśni, zmniejsza lub likwiduje dolegliwości bólowe, czy obrzęki, reguluje masę ciała i poprawia samopoczucie. Przyspiesza również powrót do sprawności fizycznej i psychicznej po porodzie.
Rehabilitacja kobiet w ciąży to zarówno działanie profilaktyczne jak i terapeutyczne . Podstawą jest odpowiedni dobór ćwiczeń i metod fizjoterapeutycznych. To także nauka odpowiednich zachowań oraz utrzymania prawidłowej postawy ciała mająca na celu:
– profilaktykę i terapię wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów rodnych,
– profilaktykę i terapię rozstępu mięśnia prostego brzucha,
– łagodzenie i likwidowanie dolegliwości okołociążowych ( obrzęków, bólu w okolicy miednicy, kręgosłupa)
– usprawnianie mające na celu przygotowanie do porodu i połogu.