Endometrioza – to niewidzialna choroba, potrafiąca uprzykrzyć życie nie tylko chorej kobiecie ale także jej wszystkim bliskim. Choroba dotyka już nawet co 10 kobietę. Szacuje się, że u 27 do 70% kobiet z endometriozą współwystępuje adenomioza.
Endometrioza to według definicji obecność tkanki podobnej do endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza macicą. Zmiany te mogą występować w każdej części organizmu. Najczęściej jednak pojawiają się w otrzewnej wyściełajacej jamę macicy, w pęcherzu moczowym, na jajnikach, wyrostku robaczkowym lub na innej części jelita.
Adenomioza natomiast charakteryzuje się obecnością gruczołów błony śluzowej macicy( endometrium) w warstwie mięśniowej ściany macicy ( myometrium). Adenomioza może być skupiona w jednym miejscu w macicy lub zajmować jedną ze ścian (przednią lub tylną ) albo całą macicę. Objawy adenomiozy to przede wszystkim bardzo obfite i bolesne miesiączki przeważnie krwotoczne, czasem również bolesne stosunki. Chorobom często towarzyszy niepłodność.
Endometrioza dotyczy najczęściej młodych miesiączkujących kobiet bardzo rzadko występuje po menopauzie i przed pierwszą miesiączką w życiu. Objawami endometriozy są przede wszystkim ból i /lub niepłodność. Dolegliwości bólowych jednak nie odczuwa około 20% pacjentek , u których najczęściej stwierdzona jest w trakcie diagnostyki niepłodności. Ból może pojawić się już na kilka dni przed miesiączką i ustaje albo zmniejsza się po miesiączce. Bóle odczuwane są zwykle w podbrzuszu, mogą to być bóle jajników, jeśli zajęte jest jelito lub pęcherz moczowy mogą też pojawić się przy oddawaniu moczu lub stolca. Przy endometriozie często obserwujemy u pacjentek takie objawy jak bóle głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją, obniżony nastrój, depresję, zmniejszone libido, zaburzenia snu, stres, objawy jelitowe.
Skuteczne leczenie endometriozy to postępowanie holistycznie uwzględniające wszystkie dolegliwości dotyczące zarówno ciała, jak i umysłu, które wzajemnie wpływają na siebie. Holistyczne leczenie endometriozy poza opieką lekarzy specjalistów obejmuje terapię żywieniową, psychoterapię, fizjoterapię, która łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz podbrzusza i ogranicza powstawanie zrostów.
Fizjoterapeuta w indywidualnej pracy z pacjentką stosuje różne metody i techniki. Ważną częścią fizjoterapii jest terapia manualna. Za jej pomocą można znormalizować napięcia nagromadzone w układzie mięśniowo-powięziowym oraz przygotować pacjentkę do ćwiczeń. Wpływa również na podniesienie progu bólowego oraz redukcję nadwrażliwości czuciowej. Dotyk terapeuty blokuje odczucie bólu zastępując je nowym przyjemnym doznaniem. Warto też zadbać o korygowanie postawy i poprawę mechaniki ciała w życiu codziennym. W ciele kobiety zmagającej się z bólem przewlekłym mogą również pojawić się trwałe zmiany w układzie mięśniowo-powięziowym, które nie tylko wpływają na postawę i sposób poruszania się ale przede wszystkim na wzorzec oddechowy. Oddech to złożona czynność, angażująca różne grupy mięśniowe, które poza funkcją oddechową odpowiadają również za postawę i stabilizację ciała. Niedotleniony organizm ma też mniejszą wydajność, co wpływa na nasilenie procesów zapalnych, ale tez na stan psychiczny. Istotną część terapii zatem zajmuje korekcja wzorca oddechowego. Praca z oddechem może pomóc przy problemach z zapoczątkowaniem mikcji oraz w innych problemach związanych z dnem miednicy. Zadaniem fizjoterapeuty uroginekologicznego jest przede wszystkim wyposażenie kobiety z endometriozą w konkretne narzędzia i techniki, pozwalające jej na odzyskanie pełnej kontroli nad własnym ciałem i zwiększenie poczucia własnej skuteczności oraz zyskanie pewności siebie w różnych aktywnościach.